۳ روش برای اضافه کردن کد آماده به وردپرس

آخرین بروز رسانی در : 2023/12/12

در برخی موارد ممکن است برای سفارشی سازی قالب خود نیاز داشته باشید که از برخی کدهای آماده وردپرس استفاده کنید . این کدها بعضا باعث بهبود در عملکرد سایت شما می شوند . ممکن است اینطور فکر کنید که چون تجربه برنامه نویسی ندارید این فرایند کمی ترسناک باشد ، اما در واقع ساده تر از آن چیزی است که انتظار دارید .

در این مطلب برخی از دلایلی که ممکن است بخواهید کد سفارشی به سایت خود اضافه کنید را بررسی می کنیم و سپس به شما 3 روش برای اضافه کردن کد آماده به وردپرس توضیح می دهیم .

چرا ممکن است کد آماده به سایت وردپرسی خود اضافه کنید ؟

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای رایگان و در اصطلاح منبع باز ( open-source ) می باشد یعنی کدهای آن به راحتی در دسترس عموم قرار دارد . وردپرس امکانات تقریبا بی حدی را در مورد طراحی و توسعه سایت ارائه می دهد . کاربران می توانند انواع افزونه ها و پلاگین های مرتبط با کار خود را نصب ، ایجاد و استفاده کنند .

در برخی موارد شما برای اضافه کردن یک امکان ساده به قالب یا افزونه خود حتما نیاز نیست که به یادگیری زبان برنامه نویسی بپردازید ، پلتفرم های آنلاین زیادی وجود دارد که کاربران در آنجا تکه کدهای آماده ای را به اشتراک می گذارند و شما کافیست کدها را کپی و در قالب خود با توجه به روشهایی که در ادامه مطلب ارائه می شود قرار دهید .

این پلتفرم ها شامل سایت Github و جامعه توسعه دهندگان وردپرس و یا stackoverflow می باشد . البته امثال این نوع سایت ها زیاد می باشد و شما کافیست که در جستجو کردن مهارت داشته باشید .

از دیگر دلایلی که ممکن است نیاز داشته باشید قطع کد آماده به سایت وردپرس خود اضافه کنید برای رفع یک خطا و یا آسیب پذیری و هچنین افزایش بهبود امنیت سایت می باشد و یا برای یک امکان ساده که میتوان با کد آماده آن را رفع کرد دیگر افزونه و پلاگین نصب نکنید.

با در نظر گرفتن این موضوعات بیایید با هم به برخی از ایمن ترین راه ها برای افزودن قطعه کد آماده به وردپرس نگاهی بیندازیم .

3 روش برای اضافه کردن کد آماده به وردپرس

سه روش اصلی وجود دارد که می توانید از آنها برای افزودن قطعه کد آماده در سایت وردپرسی استفاده کنید . با این حال قبل از شروع این مراحل پیشنهاد می کنیم که از سایت خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید . به این ترتیب اگر در هنگام افزودن کد مشکلی پیش آید می توانید به سادگی از نسخه پشتیبان سایت خود استفاده کنید .

1- استفاده از یک تم فرزند ( child theme )

قالب های وردپرسی معمولا گزینه های زیادی برای سفارشی سازی بخش های مختلف خود ارائه می دهند اما با این حال ممکن است به قالب وردپرسی خود برخی امکانات را از طریق کدهای آماده اضافه کنید . این موضوع مستلزم کدها درون فایل functions.php قالب خود می باشد .

به دلیل بروز رسانی های قالب در صورتی که درون فایل functions.php خود قالب تغییراتی را انجام دهید به محض بروز رسانی آن ، تغییرات و کدهای آماده از بین می رود . برای همین موضوع امن ترین گزینه برای انجام این کار ایجاد یک پوسته فرزند یا Child theme می باشد . این یک پوسته فرعی می باشد که در کنار قالب اصلی شما قرار می گیرد و این کمک را به شما می کند که علاوه بر امکانات قالب اصلی ، امکانات دیگری را نیز به قالب خود اضافه کنید به طوری که بعد از بروز رسانی قالب هم این امکانات از بین نمی رود .

برای شروع باید از طریق هاست یا FTP به بخش مدیریت فایلها رفته و به مسیر wp-content > themes وارد شوید . در اینجا ممکن است تعدادی پوشه وجود داشته باشد که هر کدام یک اسم خاص دارند .

در مرحله بعد باید یک پوشه برای قالب فرزند خود ایجاد کنیم . اسم گذاری این پوشه باید اول اسم قالب اصلی خود و سپس علامت – و در انتها عبارت child قرار گیرد . به عنوان مثال اگر قالب اصلی ما arvawp می باشد ، قالب فرزند ما هم به این صورت باید نام گذاری و فراخوانی شود : arvawp-child .

هنگامی که پوشه خود را ایجاد کردید کافیست درون پوشه رفته و یک فایل style.css ایجاد و اضافه کنیم . برای ویرایش و اضافه کردن اطلاعات به این فایل کافیست از ویرایشگر ادیتور و یا پنل هاست خود استفاده کنید و مجموعه دستورات زیر را در اول خط فایل style.css خود قرار دهید . در اصطلاح به این دستورات ، شناسنامه قالب گفته می شود :

/*
Theme Name: My Child Theme
Theme URI: http: //mysite.com/
Description: This is a custom child theme I have created.
Author: My Name
Author URI: http: //mysite.com/
Template: parenttheme
Version: 1.0
*/

کدهای بالا حالت فایل شناسنامه یا همان style.css قالب فرزند شما می باشد . شما می توانید با توجه به اسم قالب تغییراتی که نیاز دارید را بروی آن انجام دهید . به عنوان مثال قالب اصلی ما به اسم arvawp می باشد . پس فایل style قالب فرزند به صورت زیر باید ویرایش شود :

/*
Theme Name: Arvawp Child
Theme URI: https: //127.0.0.1/arvawp/
Description: Make your modifications to [Parent Theme] in this child theme.  توضیحات دلخواه می توانید وارد کنید .
Author: Arvawp Team  - اسم طراح یا نویسنده قالب . هر اسمی تمایل داشتید می توانید وارد کنید . 
Author URI: http: //127.0.0.1/arvawp/ - سایت طراح یا نویسنده قالب . هر سایتی که تمایل داشتید می توانید وارد کنید . 
Template: arvawp   اسم قالب اصلی 
Version: 1.0
*/

مهمترین تکه کد دستورات بالا بخش Template می باشد که باید حتما دقت داشته باشید که مطابق با اسم قالب اصلی شما در این قسمت فراخوانی شود .

همچنین درون این پوشه نیاز است که یک فایل دیگر با عنوان functions.php ایجاد کنید و آن را با یک ویرایشگر باز کنید و شروع کدها را با تگ PHP به صورت زیر اغاز کنید . در این فایل شما می توانید کدهای اماده که نیاز دارید را قرار دهید .

<?php 
//* Write your code here

در مرحله بعدی باید به پنل مدیریت سایت وردپرسی خود وارد شده و از منوی نمایش > پوسته را انتخاب کنیم . در این قسمت مشاهده می کنید که یک پوسته فرزند با نامی که در بخش شناسنامه قرار داده اید، ایجاد شده است . به سادگی بروی فعال سازی کلیک کنید تا پوسته شما فعال شود .

حال برای افزودن قطعه کدهای خود درون قالب فرزندتان کافیست به منوی نمایش > ویرایشگر پرونده پوسته وارد شده و در آنجا در صورتی که پنجره ای به شما نمایش داد بروی فهمیدم کلیک میکنید و سپس از سمت چپ بروی برگه ( توابع پوسته functions.php ) کلیک می کنیم تا در سمت راست صفحه قطعه کدهایی که در فایل php در قسمت قبل وارد کرده بودیم را نمایش دهد .

حالا در قسمت بالا می توانید کدهای آماده وردپرسی خود را وارد کنید و در انتها بروی بروز رسانی پرونده کلیک کنید . این تغییرات بلافاصله در سایت شما قابل مشاهده می باشد .

2- اضافه کردن تکه کد آماده وردپرس با افزونه

یکی از ساده ترین و ایمن ترین راه ها برای افزودن قطعه کدهای آماده وردپرس استفاده از یک افزونه می باشد . با این روش نیازی به تغییر فایلهای سایت خود نخواهید داشت . همچنین احتمال تداوم ویرایش های شما پس از بروز رسانی قالب بیشتر خواهد بود .

پلاگین های مختلفی برای این منظور وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید ،اما یکی از محبوب ترین آنها افزونه Code Snippets می باشد .

افزونه code snippets یکی از افزونه های کاربرپسند و محبوب می باشد که به شما این امکان را می دهد که به راحتی کد را در سایت خود اضافه و مدیریت کنید . از این ابزار می توانید برای کدهایی که در فایل functions.php اضافه می شود استفاده کنید به طوری که دیگر نیازی به بازکردن و یا ویرایش این فایل ندارید !

هنگامی که افزونه را نصب و فعال کردید به منوی اصلی پنل مدیریت شما عنوان Snippets اضافه می شود که با کلیک بروی آن به لیست کدهای اماده این افزونه وارد می شوید . در این بخش می توانید تمام کدهای سفارشی موجود درون سایت خود را مشاهده و مدیریت کنید .

محیط افزونه Code Snippets
محیط افزونه Code Snippets

برای ایجاد یک قطعه جدید بروی Add New در بالای صفحه کلیک کنید . سپس می توانید یک عنوان برای قطعه کد آماده خود ایجاد کنید و در بخش Code ، هم می توانید کد خود را قرار دهید . همچنین مکانی که که میخواهید آن تکه کد اجرا شود را می توانید در بخش پایین آن انتخاب کنید و در انتها بروی Save Changes and Activate کلیک کنید . تمام تغییرات شما بروی سایت اکنون فعال هستند .

3- یک افزونه ساده برای اضافه کردن کد آماده به وردپرس بسازید .

یکی دیگر از راه های امن برای افزودن کد آماده به وردپرس، ایجاد افزونه اختصاصی خود می باشد . خوشبختانه این روش بسیار ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید.

کافیست از طریق بخش مدیریت فایلهایی هاست خود یا از طریق FTP به مسیر wp-content > plugins وارد شده و درون آن یک پوشه با نام اختصاصی برای خود ایجاد کنید . سپس درون آن یک فایل فایل با پسوند PHP ایجاد کنید و اسم آن را مطابق با اسم پوشه افزونه خود قرار دهید .

به عنوان مثال ما یک پوشه به اسم arvawp-snippets ایجاد کرده ام . حال درون آن نیز یکی فایل با همین نام و با فرمت php ایجاد می کنیم . arvawp-snippets.php

در این مرحله کافیست که فایل ایجاد شده را با یک ادیتور باز کرده و کدهای زیر را درون آن قرار دهید :

<?php 
/*
Plugin Name: Arvawp Snippets
Plugin URI: http://127.0.0.1/arvawp
Description: Custom Plugin for adding custom code
Version: 1.0.0
Author: Arvawp Team
Author URI: http://127.0.0.1/arvawp
License: GPL2
License URI: https://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
*/

بخش هایی مثل plugin name و یا plugin uri و Description و author و author uri را می توانید با توجه به اطلاعات خودتان تکمیل کنید . حال بعد از وارد کردن موارد بالا و ذخیره کردن فایل ، از طریق پنل مدیریت سایت به منوی افزونه ها رفته و افزونه ای که ساخته اید را فعال می کنید . حال اگر در داشبورد سایت وردپرسی خود وارد زیر منوی ویرایشگر پرونده افزونه شوید و از بخش ” افزونه‌ای را برای ویرایش برگزینید ” افزونه مورد نظر خود را انتخاب کنید و بروی گزینش کلیک کنید فایل مربوط به افزونه مورد نظر در قسمت پایین لیست می شود و شما به راحتی میتوانید کدهای مورد نیاز خود را در آن وارد کرده و بروی بروز رسانی پرونده کلیک کنید تا بلافاصله کدها اعمال شود .

نتیجه گیری کلی

وردپرس دارای پوسته ها و پلاگین های زیادی است که به شما کمک می کند طراحی و عملکرد محتوای خود را افزایش دهید. با این حال، اگر نیاز دارید که پوسته خود را تغییر دهید یا یک ویژگی خاص ایجاد کنید، احتمالاً باید کدهایی را به سایت خود اضافه کنید.

در این مطلب، ایمن‌ترین راه‌های اضافه کردن کد به وردپرس را بررسی کردیم:

  • یک تم فرزند ( child-theme ) ایجاد کنید و کد را به فایل های آن اضافه کنید.
  • از افزونه‌ای مانند code snippets استفاده کنید. ( روش پیشنهادی اگر در برنامه نویسی ضعیف هستید )
  • افزونه خود را برای اضافه کردن کد سفارشی ایجاد کنید.

در انتهای این مطلب اگر در مورد افزودن اضافه کردن کد آماده به وردپرس خود سوالی دارید؟ در بخش نظرات همین صفحه ارسال کنید تا بعد از بررسی به شما جواب دهید .

5/5 - (2 امتیاز)
مهدی طیبی

مهدی طیبی مدیر وب سایت‌ آروا وردپرس ، کارشناس فناوری اطلاعات و متخصص در حوزه وردپرس ، توسعه دهنده و طراح سایت وردپرسی

نظرات کاربران